Mehmet Akif Ersoy kimdir

1873 – 1936 Yılları arasında yaşayan Türk tarihinin en ünlü şairleri arasındadır. Mehmet Akif’i genel olarak insanlar İstiklal Marşımızın şairi olarak tanırlar. Şimdi bu ünlü şairimizin hayatını sizlere sunmak istiyoruz.

1873 Yılı Aralık ayında İstanbul – Fatih’te dünyaya gelmiştir. İmamlık yapan babası Mehmet Akif’i ve diğer kardeşini görev yeri olan Çanakkale’nin Domaniç ilçesinde nüfusa kayıt ettirmiştir. Kendisinden yaşça küçük kardeşi Nuriye ile çocukluklarının büyük bir bölümü annelerinin evi olan Fatihte geçmiştir.

Eğitim hayatına Fatihte Buhari mektebinde başladı. İlkokul yıllarında öğrendiği Arapçaya, Ortaokul yıllarında da Farsça ve Fransızcayı ekler. O zamanlardan itibaren şiire olan ilgisi oldukça yoğundur. 1893 Yıllarında ilk şiirleri yayınlanmaya başlar. 23 Nisan 1920 TBMM açılışı ile Burdur milletvekili olarak, 5 Haziran 1920 ilk mecliste görev alır.

7 Kasım 1920 Milli Eğitim Bakanlığı, milletin bir marşı olması adına İstiklal Marşımız için bir yarışma açar. Yarışmaya katılan kişilere yüklü miktarda birde para ödülü koyulur. 724 Şairin hiç biride istenen şiiri yazamaz. Bunun üzerine Mehmet Akife başvururlar. Sen yaz diye ricada bulunurlar. Ben para için şiir yazmam der ve tekliflerini reddeder. Bunun üzerine Akife özel olarak yarışma şartlarının dışında tutulacağı garantisi verilir. Akif ikna edilmiştir. Hiç para almadan İstiklal Marşımızı yazar.

Yapıt ilk olarak 17 Şubat 1921 tarihinde Sebîlürreşâd dergisinde yayınlanır. Sonrasında da 1 Mart 1921 tarihinde TBMM’de dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi şiiri okur.

Mehmet Akif kadar vatanperver ve ülke aşkıyla yanan bir şair, ömrünün son 10 yılını Mısır’da geçirmek zorunda kalmıştır. Dini bütün ve İslamiyet savunucusu olan Mehmet Akif İslam birliğine inanan bir insandı. Fakat Meclisin Laiklik ilkesini benimsemesi onu ülkesinden koparttı ve Mısır’a yerleşmeye mecbur bıraktı. 1923 Yılında gittiği Mısır gezisinden birde 1936 yılında dönebilmiştir. Sağlığı hiç iyi durumda olmayan şair 27 Aralık 1936 yılında hakkın rahmetine kavuştur.

Mehmet Akif Türk tarihinde yetişmiş en büyük şairlerden biri olarak, öldükten sonra hiçbir mal varlığı olmadan bu dünyadan gittiği anlaşılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir