Sivilce nedir nasıl kurtuluruz

 

Sivilce nedir? Gündelik yaşamın içinde hemen hemen hepimizin başına gelen, deride görülen küçük yağ oluşumlarıdır. Her ne kadar bu görüntüden hiç kimse mutluluk duymasa da belli dönemlerde hepimiz yaşamaktayız.

Özellikle ilk ergenliğe adım atılan dönemlerde genç kız ve erkeklerin hormonlarından kaynaklı olarak sivilce yoğun bir şekilde yaşanır. Bazı insanlar bu dönemi daha az etki ile atlatırken. Bazı gençlerde çok yoğun bir şekilde yaşanır ve dermatologdan destek almadan bu dönemi sorunsuz bir şekilde atlatamazlar. Her ne sebeple olursa olsun bu oluşumları elle sıkmak, patlatmak vs. çok yanlış davranışlardır. Cildinizin mikrop kapmasına ve oluşumun derinizin üzerinde yayılmasına neden olabilir.

Bazen yaşamış olduğunuz stres, bazen yağlı beslenme, cilt yapısı vs derken birçok etmenden kaynaklı olarak bu sorunu yaşayabilirsiniz. Tedavi yöntemlerine girişmeden önce neden oluştuğunu, rahatsızlığın kaynağını tespit etmelisiniz. Kaynağını tespit ettikten sonra bu rahatsızlıktan kurtulmanız son derece basit ve kolay olacaktır.

Sivilceden nasıl kurtuluruz? Bu rahatsızlık verici dokudan kurtulmak için kendinin yapacağı bazı basit uygulamalar çok etkili olabilir. Öncelikle bu oluşum daha çok hangi tip ciltler de görülür? İri gözenekli ve yağlı bir yapıya sahip olan ciltlerde görülür. İri gözenekler daha çok yağla dolar ve kısa süre sonra da cildin üstünden kendini gösterir. Yağlı ciltlerde ise su oranı çok düşüktür. Su bazlı ürünler kullanarak cildin yağ dengesini düzene sokabilirsiniz. Her iki cilt tipinde de hijyene çok önem vermelisiniz. Doğal su ile temizliğini yaptıktan sonra tonik ve nemlendiricilerle gözenekleri iyice açmalı ve nemlendirmelisiniz.

Hijyende sabunu tavsiye etmiyoruz. Çünkü yapılan araştırmaların bu tip cilt yapılarında sabunun ters tepki yaparak, gözenekleri daha çok tıkadıkları gözlemlenmiştir. Sabun yerine Gül suyunu tercih edebilirsiniz. Doğal sıvılarla hijyen olayını çözebilirsiniz.

Makyaj yapan bayanlar eve gelir gelmez makyajdan ciltlerini arındırmalıdırlar. Ayrıca bu tip yüzünde oluşum olan insanlara kızartma, kuruyemiş gibi yiyecekleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yukarıda sıraladığımız ufak tefek birkaç ayrıntıya dikkat ederek ve cildinize özen göstererek bu rahatsızlığın üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

 

Yorumlar

  1. Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir