Stresten Uzak Durmak

 

Yaşadığımız çağ teknoloji çağıdır. Bu çağa ayak uydurmak içinde insanların sürekli olarak bir koşturmaca içinde olduğunu görmekteyiz. Makinelerin insan emeğini aldığı bir dünya da en az makineler kadar performans sergilemek zorundasınız ki iş imkanlarınızı arttırabilesiniz. Bu kadar büyük bir baskı da insanlar üzerinde oluşan yoğun bir strese yol açmaktadır. Stres kaynaklı pek çok sorun insanların yakasını bırakmamaktadır. Stresin akabinde depresyon ve farklı ruhsal hastalıklarda oluşmaktadır. Bunları yaşamamak adına bir şekilde stresi hayatımızdan çıkartmamız gerekmektedir. Şimdi size bu konuda bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

* Stresin nedenini belirleyin: Neden kaynaklandığını tespit ederseniz. Kaynağına inerek stresin önüne geçebilirsiniz. Stresten kurtulmanın en iyi yolu, ona neden olan sebeplerden kaçınmaktır.

* Kafeini Hayatınızdan Çıkartın: Kafein adrenalinizin yükselmesinde en etkili olan faktörlerden bir tanesidir. Kafeini de en çok çay ve kahve ile alırız. Bunları hayatımızdan çıkartarak ya da azaltarak da bir nebze de olsa stresten uzak durmuş olursunuz.

* Meditasyon ve Yogo yapın: Bu tip aktiviteler insanların rahatlamasında çok etkili olan aktivitelerdir. Stresten uzaklaşmak ve kendinizi dinlendirmek için haftanın 1 – 2 günü bu tip aktivitelerin içinde yer alabilirsiniz.

* Evinizi temiz tutunuz: Dağınık, tertipsiz, pis bir ortam insan psikolojisini oldukça olumsuz olarak etkiler. Özellikle ev hanımları çiçek gibi kokan, ter temiz evlerde çok daha mutlu olurlar. Strese girmek istemiyorsanız evinizin hijyenine önem veriniz.

* Derin Nefes Alma Egzersizleri Yapın: Stresli anlarınızda, temiz hava olan bir yere çıkın. Balkon ya da evinizin camına, orada derin derin nefes alıp vererek, nefes egzersizi yapınız. Bu sizi acayip derece de rahatlatacaktır.

* Spor yapınız: Egzersiz hareketleri, ter atma, yürüyüş, koşu gibi faaliyetlerin tamamı vücudun elektriğini alır ve sizin stresten uzaklaşmanıza vesile olur. Stressiz bir yaşam için hayatınızdan sporu eksik etmeyiniz.

* Programınızı hafifletin: İş dünyası, aile, ev koşturmaca derken ruhen ve bedenen insanlar çok yorulur. Bu yorgunlukların en zoru da beyin yorgunluğudur. Bunu atlatabilmek için programınızı biraz olsun hafifletmenin yollarını araştırınız. Bu stresinizin de kaybolmasına imkan sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir