Yenilenebilir Enerji Kaynakları nelerdir ?

Dünyada enerji kaynakları, tükenen ve tükenmeyen enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Tükenmeyen enerji kaynakları ‘’ Yenilenebilir Enerji Kaynakları’’ olarak adlandırılmaktadır. Peki nedir bu Yenilenebilir Enerji Kaynakları?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları denilince akla hiç tükenmeyecek ve çevreye neredeyse hiç zararı olmayan enerji kaynakları gelmektedir. Bu enerji kaynaklarının başlıcalarını sıralayacak olursak;

enerji kaynaklarıGüneş Enerjisi ( Kaynağı Güneştir )

Rüzgar Enerjisi ( Kaynağı Rüzgarlardır )

Hidrolik Enerji ( Kaynağı Nehirlerdir )

Dalga Enerjisi ( Kaynağı Okyanus ve Denizlerdir)

Biyokütle Enerjisi (Kaynağı Biyolojik artıklardır )

Jeotermal Enerji ( Kaynağı Yer altı Sularıdır )

Hidrojen Enerjisi ( Kaynağı Su ve Hidroksitlerdir )

Bütün bu enerji kaynağı çeşitlerine baktığımızda insanlık var olduğu sürece bu kaynaklardan faydalanılmaya devam edileceği aşikardır. Bu sebeple insanlık son zamanlarda bu enerji kaynaklarına daha fazla yönelmeye başlamıştır. Yapılan araştırmalara göre Dünya’da her yıl enerji tüketimi %4 ila %5 arasında artmaktadır. Buna rağmen şu an aktif olarak kullandığımız enerji kaynakları ( fosil yakıtlar ) ise gitgide azalmaktadır ve yakın bir gelecekte bu enerji kaynakları tamamen tükenecektir.

Madem bu Yenilenebilir Enerji Kaynakları hiç tükenmeyecek ve çevreye de zararları yok denecek kadar az ise ‘’Neden Dünya çapında bu enerjiler yeteri kadar kullanılmıyor?’’ diye soracak olursanız bunun nedenini bu enerjilerin çevrimlerindeki zorluklar olduğunu söyleyebiliriz. Çevrimden kastettiğimiz ise ısı enerjisinin elektrik enerjisine ya da mekanik enerjinin ısı enerjisine dönüşümü kastedilmektedir. Örneğin; bir bölgede rüzgarlı gün sayısı fazla ve bu bölgede rüzgar enerjisinden yararlanarak elektrik enerjisi üretmek istiyorsunuz diyelim. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle büyük bir yatırım yaparak rüzgar panellerini bölgeye yerleştirmelisiniz. Daha sonra bu panellerden elde edilen enerjiyi elektrik enerjisine çevirmek amacıyla bölgeye santral kurmalısınız. Bu işlemlerin sonunda ise elde ettiğiniz elektrik enerjisini kullanım yerlerine dağıtmak amacıyla da bir iletim ağını kurmanız gerekmekte. Tüm bu işlem adımlarının masraflarını düşününce kısa vadede oldukça masraflı bir yatırım olduklarını söylemek mümkün.  Fakat hiçbir zaman sonu gelmeyecek enerji kaynakları oldukları düşünüldüğünde ve bunun yanında çevreye olan katkıları göz önüne alındığında Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yapılacak yatırımların aslında uzun vadede ne kadar karlı olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Yorumlar

 1. Sayın Ahmet

  Cevapla

 2. Sayın Emrah

  Cevapla

  • Sayın nghvj

   Cevapla

 3. Sayın Hasret

  Cevapla

 4. Sayın kıdejcklab

  Cevapla

 5. Sayın Selin

  Cevapla

 6. Sayın cem cana

  Cevapla

 7. Sayın nghvj

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir