Yenilenemez Enerji Kaynakları nelerdir ?

enerjiYenilenemez enerji kavramı aslında tam olarak doğru bir ifade değildir. Çünkü doğada yenilenemeyen hiçbir enerji türü bulunmamaktadır sadece bazı enerji türleri yapı itibariyle çok uzun zaman sürelerinde yenilenebilmektedirler. Bu sebeple bu enerji türleri genel olarak yenilenemez olarak adlandırılmıştır. Başlıca Yenilenemez Enerji Kaynakları kömür, doğalgaz, bor ve petroldür.

Şu an için Dünya’nın enerji kullanımının %95’i Yenilenemez Enerji Kaynaklarından elde edilmektedir. Oldukça fazla bir enerji tüketimine sahip olduğumuz için yapılan araştırmalar sonucunda önümüzdeki 50 yıl içerisinde petrol ve doğalgaz gibi fosil enerji kaynaklarının tükeneceği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle özellikle son yıllarda insanoğlu yenilenebilir ve tükenmez enerji kaynaklarına yönelmeye başlamıştır.

Yenilenemez Enerji Kaynakları en büyük zararı hiç kuşkusuz doğaya vermektedir. Özellikle fosil yakıtların yakılmasıyla birlikte doğaya salınan zararlı gazlar, atmosfer üzerinde sera etkisi yapmaktadır. Bu etki de küresel ısınmayı tetikleyerek Dünya’nın günden güne daha fazla ısınmasına neden olmaktadır. Bundan 20 sene önce yapılan ölçümler ile günümüzde yapılan ölçümler arasında dağlar kadar fark olduğu düşünüldüğünde bundan 20 yıl sonra Dünya’nın ne halde olacağını kestirebilmek hiç de zor değildir. Bu sebepledir ki özellikle bilim adamları, insanların bilinçlenmesini ve doğal enerji kaynaklarına yönelmesini arttıracak çalışmalar üzerinde durmaktadırlar.

Yenilenemez Enerji Kaynaklarına daha yakından bakacak olursak;

kömürKömür: Uzun yıllar boyunca yeraltında bulunan hayvan fosillerinin sertleşmesiyle oluşan siyah bir maddedir. Kolay bir şekilde yanabilir. Özellikle ülkemizde ısınma ve enerji üretimi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde taşkömürü, Ereğli, Amasra ve Zonguldak civarlarında çıkarılabilmektedir. Bu bölgelerde çıkarılan kömürler oldukça kalitelidir ve genellikle sanayilerde enerji üretimi için kullanılırlar.

Doğalgaz: Dünya üzerinde, ısınma alanında en çok kullanılan yakıt türüdür. Isınma oranının %75’ini doğalgaz oluşturmaktadır. Bunun yanında enerji üretimi konusunda da %22 oranında kullanılmaktadır. Ülkemiz doğalgaz açısından oldukça zengin komşulara sahiptir ve kullandığımız doğalgazın neredeyse tamamını komşu ülkelerimizden almaktayız.

petrolPetrol: Ülkemiz petrol yatağı bakımından oldukça fakirdir.  Kullandığımız petrolün %90 kadarını ithal etmek durumundayız. Kendi çıkardığımız petrolün büyük bir bölümü ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Petrol işlemek için bulunan rafinerilerimiz ise; Mersin’de Ataş, İzmit’te İpraş, İzmir’de Aliağa ve Batman rafinerileridir.

Bor: Ülkemiz bor madeni konusunda oldukça şanslıdır. Dünya Bor rezervinin %70’i Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemizde bor bulunan yerleri sıralayacak olursak; Bursa, Kütahya ( Emet ), Eskişehir ( Seyitgazi ), Balıkesir ( Bigadiç, Sandıklı, Susurluk ).

bor

Yorumlar

 1. Sayın Hasret

  Cevapla

 2. Sayın Hasret

  Cevapla

 3. Sayın Muhammet İkbal

  Cevapla

 4. Sayın uluslar ligi

  Cevapla

 5. Sayın samet

  Cevapla

 6. Sayın ali

  Cevapla

 7. Sayın Hakan Arıkan

  Cevapla

 8. Sayın Bahri Kaya

  Cevapla

 9. Sayın Gizem

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir